logo-fivio-white

Obierz spokój umysłu za swój najwyższy cel i zorganizuj życie wokół niego — Brian Tracy. Czyli 5 sposobów na radzenie sobie ze stresem.

W naszym życiu mierzymy się z wieloma czynnikami stresogennymi — wynikają one z pracy z życia rodzinnego, uciążliwych dojazdów lub niekończącej się listy obowiązków. Najgorsze jest to, że już w szkole na stres zalecane są tabletki, w dorosłym życiu „rozluźniamy” się alkoholem, a problem polega na tym, że doraźne metody „leczą” skutek, a nie przyczynę. A stres nie jest chorobą, a stanem, w którym przyszło nam żyć. Panowanie nad reakcją stresową jest do trudną zdolnością, ale jest do nauczenia. Stres wywrócił ludzkie życie do góry nogami, a lekarzy zmusza do patrzenia na pacjenta holistycznie, bo psyche i soma są ze sobą nierozerwalne i wzajemnie na siebie wpływają, co powoduje, że choroby psychosomatyczne zostały okrzyknięte chorobami XXI wieku. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zapobieganie wpływom współczesnego, stresogennego stylu życia na zdrowie, poznaj je już teraz:Mindfulness, a właściwie najbardziej znany Trening Redukcji Stresu (mindfulness-based stress reduction). W książce twórcy tej metody prof. Joana Kabat-Zinna znajdziemy główną myśl przewodnią “Gdziekolwiek jesteś bądź”. Przewodnik uczy jak prowadzić spokojne życie i radzić sobie ze stresem. Mindfulness jest treningiem uważności, więc uczy nas jak czerpać energię z życia i cieszyć się z prostych najbardziej banalnych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila. 

Żyj chwilą jakby to była ostatnia chwila Twojego życia. (Janis Joplin) 

Oddychanie — jest nieodłącznym elementem mindfulness i najprostszym sposobem radzenia sobie ze stresem, a paradoksalnie jest też nieodłącznym elementem życia! Kiedy jesteśmy zestresowani, oddech przyspiesza, a kiedy jesteśmy spokojni, staje się płynny. Odpowiednia praca oddechem pomaga odnaleźć spokój, pozbyć się napięć, wzmacnia układ oddechowy, uspokaja układ nerwowy. 

Oddech jest potęgą stojącą za wszystkim… Robię wdech i wiem, że będą się działy dobre rzeczy. (Tao Porchon-Lynch) 

Sen-o wpływie snu na nasz organizm mówi się coraz więcej — zapewnia nam odpoczynek i regenerację, ale pełni również dodatkową funkcję, poznawczą, dzięki której możemy pracować na wyższej efektywności. Deficyt snu prowadzi nie tylko zmęczenia, ale również do rozdrażnienia, bólów głowy czy spowolnienia reakcji. Stąd też, jeśli nie zadbasz o odpowiednią ilość snu i jego jakość jesteś bardziej podatny na reakcję stresową. 

Aktywność fizyczna — sport działa jak afrodyzjak, a uprawianie ulubionych ćwiczeń jest kluczowe do zmniejszania oddziaływania stresu na nasz organizm. Najprostsza forma aktywności, czyli spacery mają największy pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne, nastrój i długowieczność.

Czas na relaks jest właśnie, wtedy kiedy nie masz na to czasu.  (Sydney J. Harris) 

Zrównoważona, odżywcza dieta — ale spokojnie, nie chodzi o restrykcyjne diety, a o styl odżywiania! Najlepszym wyborem jest zasada 80/20. Zasada pozwoli cieszyć się jedzeniem, a jednocześnie jeść zdrowo. Zasada ta opiera się na założeniu, że 80% tego, co jemy to produkty zdrowe i nisko przetworzone. Natomiast 20% to jedzenie dla przyjemności, wliczone w zapotrzebowanie energetyczne to pozwolenie sobie na jedzenie do 20% kalorii z produktów smacznych, ale niekoniecznie zdrowych i odżywczych. Ogromnym problemem jest „zajadanie” stresu, tutaj z pomocą możesz zwrócić się do specjalisty lub małymi krokami wypracować pewne nawyki. Staraj się, aby dieta była bogata w witaminy z grupy B, magnez i zdrowe tłuszcze! Dlatego wprowadź do swojej diety orzechy włoskie, migdały, nasiona chia, pestki dyni czy siemię lniane!

Zeżarł mnie stres, a apetytu miał co niemiara. (Myffa90 )

Powyższe metody są tylko przykładowymi, ale również najprostszymi sposobami na ograniczenie stresu w naszym codziennym życiu. Jeśli Twoja reakcja na stres jest zbyt silna, doświadczasz problemów z koncentracją i innych negatywnych reakcji organizmu na stresory, warto wiedzieć o istnieniu naturaqlnych, roślinnych substancji – adaptogenów. Wpływają one na układ nerwowy i posiadają właściwości normalizujące, zwiększają one odporność organizmu na stres. Szczególnie znane ze swoich właściwości są: ashwagandha, różeniec górski, żeń-szeń, schisandra, gotu kola, korzeń lukrecji.

Adaptogeny są szczególnie polecane dla osób narażonych na przewlekły stres z obniżonym nastrojem, chronicznie zmęczonych, ale również dla osób trenujących zawodowo.

Bibliografia:

E. Kempisty-Jeznach “Chorzy ze stresu”, 2021Heszen, 

Psychologia stresu, Warszawa 2013