logo-fivio-white

Wprowadź te 5 nawyków i pozbądź się zaparć!

Jakie są objawy zaparcia?

Zaparcia, czyli trudności w wypróżnianiu lub rzadkie wypróżnianie, może być uciążliwym problemem. W ostatnich latach coraz więcej osób zmaga się z zaparciami z kilku powodów: zbyt ubogiej diety w błonnik, przewagi produktów wysokoprzetworzonych oraz zbyt małej ilość ruchu w ciągu dnia. Co można zrobić aby poprawić pracę jelit?

 

Oto pięć sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu zaparć

Zwiększ spożycie błonnika

Błonnik pokarmowy jest niezbędny dla zdrowego trawienia i prawidłowego przebiegu procesu. Dodaj do swojej diety więcej błonnika, w postaci warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i nasion. Warto również wybierać produkty pełnoziarniste, takie jak chleb razowy i brązowy ryż. W przypadku uciążliwych zaparć wprowadź picie „kisielu” z siemienia lnianego lub nasion babki jajowatej – to produkty, pobudzające perystaltykę jelit. 

 

Odpowiednia ilość płynów

Woda ułatwia przemieszczanie się treści pokarmowej przez jelita. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody każdego dnia, aby uniknąć odwodnienia, co może przyczyniać się do zaparć. Staraj się spożywać 1.5 – 2 l płynów na dobę.

 

Zwiększenie aktywności fizycznej – jak wpływa na zaparcia?

Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te, które angażują mięśnie brzucha, mogą pomóc w pobudzeniu perystaltyki jelit i poprawie trawienia. Staraj się regularnie uprawiać jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej: spacery, jogging lub joga i wcale nie musi to być morderczy trening. 

 

Stosuj odpowiednią dietę w zaparciach

Unikaj nadmiaru jedzenia tłustego, ciężkostrawnego, a także potraw o dużej zawartości cukru i glutenu. Niektórzy ludzie doświadczają zaparć po spożyciu pewnych produktów, więc obserwuj, czy istnieją jakieś konkretne składniki, które mogą powodować problemy i staraj się je wyeliminować.

Posiłek bogaty w błonnik pokarmowy

 

 

Regularne wypróżnianie

Stosuj rutynę, która umożliwia regularne wypróżnianie. Wybieraj regularne godziny, na przykład po śniadaniu, aby skorzystać z naturalnego rytmu jelit. Stosowanie regularnych nawyków może pomóc w zapobieganiu zaparciom.

 

 

Zmiana stylu życia a zaparcia

Nie wdrażaj wszystkich nawyków na hura! Postaraj się je wprowadzać stopniowo i obserwuj zmiany. Jeśli problemy z zaparciami utrzymują się lub są poważne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może pomóc zdiagnozować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie lub zmiany w diecie i stylu życia. Niektóre przypadki zaparć mogą wymagać specjalistycznego leczenia lub badań diagnostycznych. Pamiętaj, że domowe sposoby na zaparcia nie zawsze przyniosą oczekiwane efekty, szczególnie w przypadku zaparć u dzieci, chorób okrężnicy czy innych dolegliwości konieczne może być stosowanie leków na zaparcia. Leki powodujące zaparcia również wymagają odpowiedniej profilaktyki – zmiany stylu życia, dużej ilości płynów oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

 

 

Łuska babki jajowatej jest uznawana za skuteczny i bezpieczny środek pozwalający w łagodny sposób pozbyć się problemu zaparć. Jej korzystne działanie potwierdza EMA, czyli Europejska Agencja Leków