logo-fivio-white

Dieta seniora – zadbaj o zdrowie najbliższych!

Wraz z upływem lat, nasze potrzeby żywieniowe ulegają zmianom, dlatego też dieta seniora powinna być dostosowana do zmieniających się warunków fizjologicznych. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, co warto uwzględnić w diecie seniorów, aby wspierać zdrowie, utrzymać energię i przeciwdziałać ewentualnym problemom zdrowotnym. Warto też zadbać o formę podawanych posiłków. Gęsto odżywcze koktajle czy zupy krem w łatwy sposób przemycają wiele wartościowych składników i są odpowiednie dla starszych osób!

 

Białko wysokiej jakości

Białko to ważny składnik w diecie, nie tylko sportowców i młodych osób lecz przede wszystkim seniorów. Zapotrzebowanie na nie wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej. Produkty bogate w białko, takie jak chude mięso, ryby, jaja, i rośliny strączkowe, powinny być stałym elementem diety seniora.

Błonnik na rzecz zdrowego układu pokarmowego

Włączenie do diety seniora bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców oraz orzechów, wspiera zdrowie jelit, zapobiega zaparciom i reguluje poziom glukozy we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z perystaltyką jelit.

Ograniczenie soli i cukru

Z uwagi na potencjalne problemy z ciśnieniem krwi i poziomem cukru, warto ograniczyć spożycie soli i cukru. Świadome wybory żywieniowe pomagają w utrzymaniu równowagi metabolicznej. Cukier w diecie warto zastąpić małymi ilościami słodziku a zamiast dużych ilości soli świetnie sprawdzą się zioła, również te suszone.

Regularne spożywanie płynów

W wieku senioralnym organizm może być bardziej podatny na odwodnienie. Regularne picie wody, herbaty, czy też lekkich domowych napojów izotonicznych pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie.

 

 

 

 

Witamina D i wapń na zdrowe kości

W miarę starzenia się organizmu, utrzymanie zdrowych kości staje się kluczowe. Żywność bogata w witaminę D (ryby, jaja, mleko) oraz wapń (nabiał, orzechy) powinna być regularnie w diecie osób starszych. Warto pamiętać o przebywaniu na zewnątrz w słoneczne dni a także o odpowiednio dopasowanej suplementacji, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej w wystarczającej ilości z dietą a zapotrzebowanie z wiekiem wzrasta. 

Tłuszcze omega-3 na zdrowy układ sercowo-naczyniowy

Ryby, oliwa z oliwek, orzechy to źródła tłuszczów omega-3, które korzystnie wpływają na serce, obniżają poziom cholesterolu i wspierają zdrowie mózgu. Orzechy szczególnie wpływają na układ nerwowy w tym zachowanie funkcji poznawczych przez starsze osoby. Warto wybierać różne rodzaje orzechów, włoskie, migdały, nerkowce czy orzechy pekan. Oprócz kwasów omega 3 dostarczą sporej dawki witamin i minerałów. Warto podawać je zmielone, w postaci masła orzechowego lub posiekane.

 

Pamiętajmy, że odpowiednie nawyki żywieniowe odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji przez wiele lat. W przypadku braków składników odżywczych lub trudności z dostarczeniem wszystkich niezbędnych substancji z pożywienia, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnej suplementacji. 

Dieta dla starszych osób powinna być zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Regularne badania lekarskie i konsultacje z dietetykiem mogą pomóc w dostosowaniu diety do zmieniających się warunków zdrowotnych.