logo-fivio-white

Światowy Dzień Żywności

Misja fivio jest nieodłącznym elementem wpisującym się w zagadnienia poruszane w dniu Światowego Dnia Żywności.

Światowy Dzień Żywności obchodzony co roku 16 października, to okazja do refleksji nad naszym globalnym systemem żywnościowym oraz nad tym, jakie wyzwania i możliwości stawia przed nami współczesność. W dniu, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem niedożywienia na świecie, warto przyjrzeć się także innym aspektom, takim jak rosnący problem otyłości, zmiany klimatyczne i zrównoważone rolnictwo.

Walka z niedożywieniem

 

Niedożywienie wciąż jest ogromnym wyzwaniem na całym świecie. Miliony ludzi, zwłaszcza dzieci, cierpią z powodu braku dostępu do wystarczającej ilości pożywienia o odpowiedniej jakości. Organizacje międzynarodowe i kraje rozwinięte podejmują działania, aby zwalczyć głód i niedożywienie, dostarczając pomoc humanitarną, edukując społeczeństwo i wspierając lokalne inicjatywy rolnicze.

Problem otyłości i diety

 

Jednak walka z niedożywieniem to tylko jedna strona medalu. W wielu krajach rozwiniętych i rozwijających się obserwuje się epidemię otyłości i związanego z nią wzrostu zachorowań na choroby dietozależne, takie jak cukrzyca i choroby serca. To skutek nadmiernego spożywania wysoko przetworzonej żywności, ubogiej w składniki odżywcze, a jednocześnie bogatej w kalorie i sztuczne dodatki.

Rola zrównoważonego rolnictwa

 

Zrównoważone rolnictwo to kluczowy element walki z głodem i niedożywieniem, a także z problemem zmian klimatycznych. Promuje ono produkcję żywności w sposób przyjazny dla środowiska z minimalnym zużyciem zasobów naturalnych i minimalnym wpływem na klimat. Zdrowe gleby, racjonalne wykorzystanie wody, ograniczenie stosowania pestycydów i nawozów to tylko niektóre aspekty zrównoważonego rolnictwa, które pomagają zwiększyć dostępność zdrowej żywności.

Edukacja żywieniowa

Światowy Dzień Żywności to doskonała okazja, aby podkreślić wagę edukacji żywieniowej. Dzieci i dorośli powinni być edukowani na temat zdrowych nawyków żywieniowych, znaczenia różnych składników odżywczych i wpływu diety na zdrowie. Programy edukacyjne i kampanie informacyjne mogą pomóc ludziom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące jedzenia.

 

Światowy Dzień Żywności jest przypomnieniem, że zdrowa żywność jest prawem każdego człowieka, a jednocześnie kluczowym elementem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Walka z niedożywieniem, otyłością i problemem zmian klimatycznych wymaga współpracy na skalę globalną, a każdy z nas może przyczynić się do tego procesu poprzez świadome wybory żywieniowe i wsparcie dla inicjatyw mających na celu poprawę jakości i dostępności zdrowej żywności. Działając razem, możemy osiągnąć zmiany, które przyniosą korzyści obecnym i przyszłym pokoleniom.

 

Jako fivio czujemy, że te problemy i zagadnienia dotyczą również nas! Nie chcemy przejść obok tego obojętnie, dlatego nasze działania obejmują zarówno te obszary związane z ochroną środowiska, ale w szczególności te dotyczące edukacji żywieniowej i walki z otyłością

i nadwagą. 

Stąd też naszą główną misją jest propagowanie zdrowej diety z wykorzystaniem nieprzetworzonych i naturalnych produktów.